Wybór fotografa i kamerzysty – o czym warto pamiętać?

Wybór fotografa i kamerzysty – o czym warto pamiętać?

Wybór fotOGRAFA I kAMERZYSTY- O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ

Zdjęcia oraz film Z WASZEGO  ślubu i wesela to piękne pamiątki, do których z pewnością jeszcze nie raz przyjdzie Wam wrócić. Wybór właściwego fotografa i kamerzysty zagwarantuje, że będą one najwyższej jakości. Zapoznajcie się z poniższymi poradami aby ułatwić sobie to zadanie.

Fotografa i kamerzysty najlepiej zacząć szukać po wybraniu daty ślubu i wesela, znalezieniu sali i wyborze oprawy muzycznej. Gdzie zacząć poszukiwania? Najłatwiej przeglądać oferty fotografów slubnych w internecie. Pamiętajcie jednak, że w dobie relatywnie tanich lustrzanek wielu z fotografów nazywających się dumnie “ślubnymi”, ma niestety z tą branżą niewiele wspólnego.

Jak wybrać fotografa ślubnego?

Jeśli macie taką możliwość, zapytajcie znajomych – może podobały Wam się zdjęcia ślubne Waszych przyjaciół lub kogoś z rodziny? Zdjęcia zamieszczane w galeriach internetowych to zazwyczaj starannie wybrane najlepsze próbki. Obejrzenie pełnej fotorelacji z czyjegoś ślubu da Wam dużo lepszą możliwość oceny umiejętności osoby wykonującej zdjęcia.

Na co zwrócic uwagę podczas wyboru fotografa:

  1. Styl tworzonych fotografii: przeglądnijcie galerie udostępniane przez fotografów na ich stronach internetowych. Kierujcie się własnym gustem – nie zawsze “najlepszy fotograf” w danym rejonie bedzie tym najbardziej odpowiednim dla Was. Wybierzcie kilku, których zdjęcia najbardziej Wam odpowiadają i zapytajcie o cenę oraz dostępność w wybranym terminie.
  2. Licencja fotografa ślubnego: jest to zezwolenie wydawane przez Kurię na fotografowanie miejsc sakralnych. Brak takiego dokumentu może uniemożliwić wykonywanie zdjęć podczas ślubu kościelnego!
  3. Cena: ile kosztuje usługa wykonania zdjęć ślubnych? Często taką informację otrzymacie dopiero po wysłaniu zapytania – nie każdy fotograf udostępnia ceny na swojej stronie internetowej.
  4. Podczas rozmów z fotografem, dowiedzcie się za co konkretnie płacicie? Oto przykładowe pytania, które warto zadać podczas negocjacji:

    • -ile godzin pracuje fotograf? Czy będzie Wam towarzyszył cały dzień (np. od przygotowań do końca oczepin) czy jedynie przez jego część?
    • -ile zdjęć otrzymacie? Czy wszystkie zdjęcia będą przez fotografa retuszowane?
    • czy w cenę wliczona jest dodatkowa sesja poślubna?
    • -ile zdjeć otrzymacie w druku?
    • -czy w cenę wliczona jest np. fotoksiażka i czy macie możliwość ingerencji w materiał, który bedzie ona zawierać?
    • -czy fotograf zapewnia galerię internetową i jak długo będzie ona działać? To bardzo łatwy i wygodny sposób na pokazanie gościom zdjęć ślubnych – wystarczy przesłać zainteresowanym adres strony internetowej, login i hasło.
    • -jak długo po ślubie będziecie czekać na zdjęcia? Zazwyczaj zdjęcia otrzymuje się po 2-3 tygodniach. Często jednak czas oczekiwania na zdjęcia ślubne jest dłuższy i może wynosić nawet 2 miesiące!
    • -koniecznie zaznaczcie, że chcecie podpisać umowę. Jeśli traficie na osobę, która będzie Was przekonywać, że nie jest to konieczne – poszukajcie innego fotografa. Rozbijcie również płatność na dwie części. Pierwszą jako zaliczkę, a drugą po otrzymaniu zdjęć ze ślubu.
    • tak jak w przypadku sali ślubnej, zapytajcie czy fotograf w razie nieprzewidzianej nieobecności zapewni zastępstwo.

    Plener ślubny

    Podczas wyboru fotografa zastanówicie się czy chcecie wykonać tzw. plener ślubny (jest to dodatkowa sesja zdjęciowa Pary Młodej). Jeśli tak, będziecie musieli zdecydować, kiedy ma się ona odbyć. Dawniej zdjęcia ślubne plenerowe wykonywane były w trakcie wesela. Para Młoda wykradała sie na godzinę z wesela na wykonanie zdjęć bez towarzystwa gości. Obecnie standardem jest plener w innym dniu niż ślub. Jest to dużo wygodniejsze rozwiązanie, ponieważ:

    • nie musicie się śpieszyć i martwić faktem, że na sali czekają na Was goście,
    • sesja może być wykonana w dowolnym miejscu: boisko do piłki nożnej, morze, góry a nawet Paryż – wszystko zależy od wyobraźni Waszej i fotografa,
    • możecie sie pobrudzić, pomoczyć i zachowywać dużo swobodniej niż w dniu ślubu.

    Często zdjęcia plenerowe wymagają dodatkowych wydatków. Wliczają się w nie koszty transportu, czyszczenia ubrań jeśli ubrudziły się podczas trwania wesela oraz makijażu i fryzury jeśli Panna Młoda chce wyglądać dokładnie jak w dniu wesela.

  5. Wideofilmowanie

    Wszystkie powyższe wskazówki odnoszą sie rownież do filmow wideo. Przed wyborem kamerzysty zastanówcie sie czego oczekujecie od operatora kamery. Czy chcecie mieć typowy film ślubny? A może coraz popularniejszy ostatnio “teledysk” zmontowany tak aby nie trwał dłużej niż 10 minut? Do wyboru macie bardzo wiele opcji – wszystko zależy od Waszych upodobań.

    Jeśli zdecydujecie się na film ślubny zastanówicie się również nad opcją filmu, który zostanie wyświetlony podczas podziękowań dla rodziców. Odpowiednio zmontowany film to świetny pomysł na urozmaicenie wieczoru i wspaniała pamiątka dla Waszych rodziców.

    Najważniejsze informacje:

    1. -Poszukajcie fotografów i widoekamerzystów w internecie i wśród znajomych.
    2. -Wyślijcie zapytania i zapytajcie o szczegóły.
    3. -Zarezerwujcie termin.
  6.  
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial